Belarus seçimleri ‘ciddi kusurlu’

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın misyonu Pazar günü yapılan oyların sayısının ülke topraklarının yarısında “kötü ya da çok kötü” olduğunu söyledi.
Ayrıca, seçim sonrası protesto mitinginin çevik kuvvet polisi tarafından şiddetli dağıtımı şiddetle eleştirdi.
Ülkenin seçim komisyonu, Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko ‘nun ön seçimdeki oyların% 80’ ine sahip olduğunu iddia ederek, 1994 ‘ten bu yana eski Sovyet devletini yöneten adama dördüncü bir dönem verdi.
On binlerce protestocu Pazar günü geç saatlerde, sahtekarlık iddialarında bulunmakla suçlandı.
Polis yüzlerce insanı dövüp gözaltına aldı ve Bay Lukashenko’ya karşı çıkan dokuz adayın yedisini tutukladı. Üst düzeydeki muhalefet adaylarından Vladimir Neklyayev, protesto gösterilerine destek veren bir köşe yazarı oluşturmaya çalışırken hükümet güçleriyle çatıştı. Bir hastaneye götürüldü, ancak yardımcısı sivil giyimde yedi erkeğin daha sonra Neklyayev’i hastane yatağında bir battaniyeye sardığını ve karısının çığlık atmasıyla birlikte götürdüğünü söyledi.
Lukaşenko bağımsız bir medyaya izin vermemiş, Sovyet tarzı devlet kontrolü altında sanayinin% 80’ini elinde tutmuş ve polis baskınları ve baskısıyla muhalefeti bastırmıştır.
Seçim, Bay Lukaşenko’nun tutuşunu rahatlatıcı bir umut ışığı ortaya çıkarmıştı. Adayların sayısı emsalsizdi, kampanya için karşılaştırmalı özgürlüğe izin verildi ve hatta devlet medyası tartışmalarına ayrıldılar. Belarus ayrıca seçim yasasında bazı reformlar da geçirdi.
Fakat “bu seçim, Beyaz Rusya’ya ihtiyaç duyduğu yeni başlangıcı veremedi. Sayım süreci saydamlıktan yoksun. Belarus halkı daha iyisini hak ediyor. Özellikle de hükümetin başkan adaylarının, gazetecilerinin ve insan haklarının tutuklanmasını açıklamasını bekliyorum. aktivistler, “dedi Tony Lloyd, misyon liderlerinden biri.
ABD Büyükelçiliği Washington’un “Belarus’daki tüm seçim günü şiddetini şiddetle kınadığını” söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, “ifade özgürlüğü haklarını kullanmak isteyen muhalif adayları ve destekçilerini taciz etmek, dövmek veya tutuklamak kabul edilemez” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir