Terörle mücadele ‘gerekli’

Scotland Yard Asistan Komiseri John Yates de, Londra, Cardiff, Stoke ve Birmingham’daki evlerde yapılan aramaların polisin erkekleri sorgulamaya hazırlandığı sırada tamamlanması için günler sürebileceği konusunda uyardı.
New Scotland Yard’ın dışında konuştu: “Sahip olduğumuz bilgilerle, halkın güvenliğini sağlamak için bugünkü tutuklamaların kesinlikle gerekli olduğuna inanıyorum.” Dedi.
17-28 yaşları arasında ve en az beşi Bangladeşli olan 12 şüpheli, Londra, Stoke-on-Trent, Birmingham ve Cardiff’teki evlerde 5 am baskınları sırasında tutuklandı.
Polis, korkuların üzerinden geçti ve grup, MI5’teki terörle mücadele memurları ve meslektaşları tarafından aylarca süren gözetim ve izleme sonrasında faaliyetlerini hızlandırdı. Kaynaklar, çetenin El Kaide’den esinlenip etkilenmediğini araştırıyorlardı, ancak bir Noel ya da Yeni Yıl bombalı saldırı planlamakta oldukları için spekülasyon yaptılar.
Yetkililer ayrıca, operasyonun son başarısız Stockholm intihar bombalı saldırısı ya da Yemen El Kaide yazıcı bombalı arsa ile bağlantılı olmadığını ve Mumbai komando tarzı saldırı üzerinde modellenmediğine inanıyorlar.
İki komşu mülk de dahil olmak üzere üç teraslı ev, Stoke-on-Trent Cobridge’deki Grove Street’te araştırıldı. Komşuları tarafından 20’li yaşların ortasında anlatılan bir adam, Tunus’ta Rialto Place’deki üç yatak odalı bir tesiste tutuklandı.
Polis, dört yaşında biri 19 yaşında, iki yaşında 26 yaşında ve 25 yaşında biri sorgulandığını söyledi. Biri Birmingham’daki bir arkadaşının evinde tutuklandı.
Cardiff’te polis, 23 ve 28 yaşları arasındaki üç adamı Riverside alanındaki evlerinde ve ikisi de Ely bölgesindeki evlerinde tutukladı. Londra’da, polis 17 ve 28 yaşlarındaki üç adamı başkentin merkezindeki evlerinde tutukladı. Dördüncü bir ev de arandı.
Tüm 12 şüpheli, İngiltere’de terör eylemi, komisyonu, hazırlığı veya teşviki şüphesiyle gözaltına alındı. Tutuklamalar, İngiltere ‘nin kuzey İngiltere’ de 12 kişinin gözaltına alındığı Nisan 2009 ‘dan bu yana en yüksek profilli baskınlar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir