Welcome, visitor! [ Login

 

Maymunlar, insanlara benzer konuşma modelleri geliştirdi.

  • Listed: 11 Ekim 2017 22:25

Description

İskoç bilim insanları, primatların insanlara benzer konuşma modelleri olan bir dil geliştirdiğini bulmuşlardır.
St Andrews Üniversitesi’nden bir ekip tarafından Fildişi Sahili’nin batı Afrika ülkesinde yapılan bir araştırma, bir maymun türünün kök salındığı anlamları değiştiren sesleri ve kelimeleri birleştirme becerisini önermektedir.
Kuşlar, balinalar, maymunlar ve diğer hayvanlar sürekli çeşitli sesler aracılığıyla basit iletişim gösterirler.
Fakat bilim adamları onları insandan ayıran bir şey vardı: sözdizimi elde etmediklerini, başka bir anlam yaratmak için birden fazla farklı sesler dizdiklerini veya bir cümle olarak düşündüğümüz şeyleri.
Tai National Park’ın yağmur ormanlarındaki deneyleri gerçekleştiren üniversitenin Psikoloji Okulu’ndan Profesör Klaus Zuberbuhler, maymunların farklı durumlar için belirli “kelimeler” kullandığını zaten tespit etmiştir. Ancak Campbell’in maymunun çığlıklarıyla ilgili yeni bir araştırmada Dr Zuberbuhler, hayvanların aynı zamanda temel dilbilgisi kurallarını kullandıklarını iddia ediyor.

    Şempanzeler gibi diğer primatlar, dili ve kelimeleri ve sembolleri belirli anlamlarla birleştiren bir yeteneği göstermekle birlikte, bu kelimeleri cümleler halinde bir araya getirememiştir.
Prof Zuberbuhler, “Bu, bu dizilerin çevrede veya maymunun gördüğü bir olay hakkında bir şey ifade ettiğini göstermek için ilk kez” dedi.
“Campbell’in maymunları ve insanlar, yaklaşık 30 milyon yıl önce ortak bir atadan ayrıldı. Bu bildiriler, çağrı morfolojisi bakımından, henüz bilinmeyen primat soyunun etrafında yüzen atalara ait özelliklerin bulunduğunu gösteriyor. ”
Araştırmacılar, altı vahşi grupta alfa aleni araştırdı. Bu maymunlar çok sosyal bir rol oynamazlar, ancak potansiyel tehdit ve rahatsızlıklara karşı uyarılırlar ve çağrılarını kullanarak onları vurgulamaktadırlar.

    Araştırmacılar, maymunların “patlama”, “krak” ve “hok” olarak tanımlanan çağrılardan birkaç farklı alarm çığlığı yaptıklarını keşfettiler. Takım, düşen bir kol bululduğunda veya grup seyahatini başlatmak için bomların sesi geldiğini tespit etti.
Kraks, yalnızca bir leopar görüldükten sonra verilirken, taçlı bir kartal kanopinin üzerinde yükseldikten sonra, korna neredeyse tamamen sese benziyordu.
Ancak daha fazla analiz, patlamalar her zaman değişmeden iken, maymunlar bazen krakslarına ve korna- larına “oo” ekledi – ve bunlar ilettikleri bilgileri değiştirdiler.
Bomba çağrısı, diğer maymunları ses çıkaran erkeğe doğru çağırmaya davet ediyor.

    İki bom, bir bileşiminden tamamen farklı olan bir dizi krako ile birleştirilebilir.
Boom boom krak-oo krak-oo krak-oo maymunun Timber versiyonudur! Düşen ağaçlar konusunda uyarıyor.
Yedi hok-oo çağrı dizisi, diğer maymun gruplarının varlığına işaret eder. Prof Zuberbuehler “Bazen maymun 10, 15 hatta 20 çağrı verebilir” dedi.
Bulgular, PLoS Bir ve Ulusal Bilimler Akademisinin Proceedings dergilerinde yayınlandı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.